Šta su birački odbori?
Birački odbori rukovode izborima na samim biračkim mestima.
DetaljnijeŠta su lokalne izborne komisije i koja je njihova nadležnost?
Lokalne izborne komisije su opštinske izborne komisije, gradske izborne komisije, kao i izborne komisije gradskih opština Grada Beograda.
DetaljnijeDa li su svi članovi biračkog odbora iz iste stranke?
Ne. Broj predsednika i njihovih zamenika, kao i članova i njihovih zamenika, u jednom biračkom odboru koji pripada jednoj poslaničkoj grupi mora da bude srazmeran njenoj zastupljenosti u Narodnoj skupštini na dan kad je odluka o raspisivanju izbora stupila na snagu.
DetaljnijeKome odgovaraju organi za sprovođenje izbora?
Odgovaraju organu koji ih je obrazovao, dakle Republička izborna komisija odgovara Narodnoj skupštini, lokalna izborna komisija odgovara skupštini opštine, odnosno grada, ili ako je došlo do posebnog slučaja obrazovanja lokalne izborne komisije odgovara RIK-u, dok birački odbori odgovaraju lokalnoj izbornoj komisiji.
DetaljnijeDa li narodni poslanik ili kandidat za narodnog poslanika može biti član organa za sprovođenje izbora?
Ne. Zakon o izboru narodnih poslanika ovo eksplicitno zabranjuje.
DetaljnijeDa li RIK može da razreši članove pre nego što se raspišu izbori?
Kada odluka o raspisivanju izbora stupi na snagu, tada je Republička izborna komisija nadležna da razreši člana i zamenika člana Republičke izborne komisije i lokalne izborne komisije u stalnom sastavu, da utvrdi da mu je funkcija prestala po sili zakona, kao i da na predlog ovlašćenog predlagača imenuje novog člana umesto onog koji je razrešen, odnosno kojem je funkcija prestala po sili zakona.
DetaljnijeDa li mogu da se žalim na imenovanje članova RIK-a?
Da. Svaki birač može da podnese žalbu protiv odluke o imenovanju člana i zamenika člana u stalnom sastavu RIK-a.
DetaljnijeDa li nekako mogu da pratim sednice RIK-a?
Da. Na sajtu Republičke izborne komisije moguće je pratiti njihove sednice putem video snimka.
DetaljnijeGde mogu da vidim sva akta vezana za izbore?
Nakon raspisivanja izbora, Republička izborna komisija pristupiće usvajanju akata za sprovođenje izbora koji će biti objavljivani na sajtu RIK-a.
DetaljnijeKo su članovi RIK-a i koliko članova ima RIK?
Republičku izbornu komisiju u stalnom sastavu čine predsednik, zamenik predsednika, 16 članova i njihovi zamenici, koje Narodna skupština imenuje na predlog poslaničkih grupa u Narodnoj skupštini.
DetaljnijeKo je nadležan za sprovođenje izbora?
Za sprovođenje parlamentarnih i predsednički izbora nadležni su Republička izborna komisija, lokalne izborne komisije i birački odbori.
DetaljnijeKo ima pravo glasa i kako se ono ostvaruje?
Pravo glasa ima svaki svaki punoletan i poslovno sposoban državljanin Republike Srbije.
Detaljnije
Da li je moguć naknadni upis u birački spisak?
Po zaključenju biračkog spiska birač može biti upisan u spisak naknadnih promena u biračkom spisku, koji je sastavni deo izvoda iz biračkog spiska a rešenje o promena može biti doneto najkasnije 72 časa pre dana izbora.
Detaljnije
Kako se upisujem ili menjam podatak u biračkom spisku?
Svaki građanin može opštinskoj, odnosno gradskoj upravi, ili ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave podneti zahtev za upis u birački spisak ako on ili drugi građanin nije upisan u birački spisak, ili promenu u biračkom spisku ukoliko nešto od podataka nije ispravno (pogrešno prezime, JMBG itd.)
Detaljnije
Kako da znam da li se nalazim na biračkom spisku? Kako da znam na kom biračkom mestu glasam?
Možete proveriti da li se nalazite na biračkom spisku, kao i na kom biračkom mestu glasate posetom veb sajta https://upit.birackispisak.gov.rs/.
Detaljnije
Da li birač može da proveri da li je evidentirano da je glasao na izborima?
Birač može da proveri da li je evidentirano da je glasao na izborima podnošenjem zahteva lokalnoj izbornoj komisiji prema mestu prebivališta, posle održanih izbora.
Detaljnije
Na dan održavanja izbora neću biti u mestu gde živim, već ću biti kod svojih roditelja. Da li i kako mogu da glasam u tom mestu?
Možete! Neophodno je da opštinskoj, odnosno gradskoj upravi u mestu u kojem žive roditelji, najkasnije pet dana pre dana zaključenja biračkog spiska, odnosno 20 dana pre dana izbora, podnesete zahtev da se u birački spisak upiše podatak da ćete na predstojećim izborima glasati prema mestu boravišta u zemlji.
Detaljnije
Studiram van mesta u kojem imam prijavljeno prebivalište. Da li i kako mogu da na izborima glasam u mestu u kojem studiram?
Možete! Neophodno je da opštinskoj, odnosno gradskoj upravi u mestu studiranja, najkasnije pet dana pre dana zaključenja biračkog spiska, odnosno 20 dana pre dana izbora, podnesete zahtev da se u birački spisak upiše podatak da ćete na predstojećim izborima glasati u tom mestu.
Detaljnije
Živim u inostranstvu. Da li i kako mogu da na izborima glasam u zemlji u kojoj trenutno živim?
Možete! Naime, birači koji žive u inostranstvu mogu, preko diplomatsko-konzularnog predstavništva Republike Srbije (ambasade i konzulati), najkasnije pet dana pre dana zaključenja biračkog spiska, odnosno 20 dana pre dana izbora, podneti zahtev da se u birački spisak upiše podatak da će na predstojećim izborima glasati u inostranstvu.
Detaljnije
Gde mogu da pronađem biračka mesta u svom gradu/opštini?
Na sajtu Republičke izborne komisije biće blagovremeno istaknuta sva biračka mesta u Republici Srbiji i u inostranstvu.
Detaljnije
Kako da saznam ko je prijavljen na mojoj adresi?
Pojava da pozivi za glasanje stižu i osobama za koje građani tvrde da ne žive na adresi na koju je poziv upućen, dešava se pred poslednjih nekoliko izbora.
Detaljnije
Kako se finansira kampanja?
Kampanja se finansira kako iz privatnih tako i iz javnih izvora.
Detaljnije
Šta je sve zabranjeno u kampanji?
Tokom izborne kampanje možemo izdvojiti nekoliko vrsta izbornih nepravilnosti koje su nedozvoljene/zabranjene.
Detaljnije
Ko vrši kontrolu finansiranja kampanje?
Kontrolu finansiranja kampanje vrši Agencija za borbu protiv korupcije.
Detaljnije
Da li mediji mogu da promovišu samo jednu izbornu listu ili kandidata?
Ne. Zakon o izboru narodnih poslanika eksplicitno predviđa da su javni medijski servisi dužni da u svom programu svim podnosiocima proglašenih izbornih lista i kandidatima sa proglašenih izbornih lista obezbede da predstave svoje izborne programe besplatno i bez diskriminacije.
Detaljnije
Šta je izborna kampanja?
Izborna kampanja je period koji počinje zvaničnim objavljivanjem nadležnih organa o raspisivanju izbora u službenim glasilima, a završava se otvaranjem biračkih mesta.
Detaljnije
Koliko traje izborna tišina?
Izborna tišina je zabrana emitovanja predizbornog programa, počinje 48 sati pre dana održavanja izbora, traje i sam izborni dan sve do zatvaranja biračkih mesta.
Detaljnije
Ko vrši nadzor nad izbornom kampanjom?
Nadzorni odbor za izbornu kampanju sprovodi opšti nadzor nad postupcima političkih stranaka, podnosilaca proglašenih izbornih lista, kandidata za narodne poslanike i javnih medijskih sredstava u toku izbornih aktivnosti.
Detaljnije
Da li političke stranke imaju prava da mi šalju SMS poruke ili na neki drugi način uznemiravaju telefonom ako su do mog broja telefona došle bez mog znanja?
Ukoliko znate da politička stranka ima vaše podatke o ličnosti, a ne želite da ih i dalje čuva i obrađuje, imate pravo da podnesete zahtev za brisanje podataka o ličnosti.
Detaljnije
Šta ako mi se ne slažu podaci iz biračkog spiska i iz lične karte?
U slučaju da se promenili prezime, možete svejedno glasati ako su ostali podaci isti (ime i JMBG).
DetaljnijeKako se istog dana održavaju predsednički, parlamentarni, a negde i lokalni izbori, da li moram da glasam na svim izbornim nivoima ili mogu da, na primer, glasam na parlamentarnim i lokalnim, a na predsedničkima ne?
Iako se na istom biračkom mestu glasa na više izbornih nivoa, odnosno na predsedničkim, parlamentarnim, a negde i lokalnim izborima, birač nije dužan da glasa na svim izborima koji se održavaju.
DetaljnijeDa li lica koja nemaju punu poslovnu sposobnost mogu da glasaju?
Pravo da bira narodne poslanike i da bude biran za narodnog poslanika ima punoletni državljanin Republike Srbije nad kojim nije produženo roditeljsko pravo, odnosno koji nije potpuno lišen poslovne sposobnosti.
DetaljnijeDa li mogu da glasam ako mi ne stigne poziv za glasanje?
Da. Za glasanje dovoljna je lična karta ili pasoš, odnosno ako ste u procesu promene lične karte potvrda od MUP-a.
DetaljnijeDa li mogu da glasam ako sam još uvek u redu za glasanje u trenutku kada bi biračko mesto trebalo da se zatvori?
Da. Birački odbor je u obavezi da svim biračima koji se u trenutku kada se zatvara biračko mesto zateknu u ili ispred biračkog mesta omogući da glasaju.
DetaljnijeDa li neko može da glasa u moje ime? Šta ako nisam u stanju da dođem do biračkog mesta?
Ne. To je zabranjeno. U slučaju da zbog teške bolesti, starosti ili invaliditeta niste u mogućnosti da glasate na biračkom mestu možete glasati van biračkog mesta. Sve što treba da uradite je da o tome obavestite lokalnu izbornu komisiju, putem kontakt telefona koji će biti objavljen u predizbornom periodu, najranije 72 sata pre dana glasanja a najkasnije do 11.00 sati na sam dan glasanja.
DetaljnijeDa li mogu da pomognem nekome da glasa ako ne ume da pročita glasački listić ili mu je iz nekog drugog razloga potrebna pomoć?
Da. Zakon o izboru narodnih poslanika predviđa da birač koji usled nepismenosti, slabodvidosti, invaliditeta ili nekog drugog razloga nije u stanju da sam popuni glasački listić ima pravo da glasa na biračkom mestu uz pomoć pomagača kojeg sam odredi da umesto njega onako kako mu naloži popuni glasački listić.
DetaljnijeDa li mogu da podnosim primedbu na zapisnik biračkog odbora?
Ne. Zakon o izboru narodnih poslanika ne daje mogućnost biračima da podnose primedbe na zapisnik, već samo članovima biračkog odbora i posmatračima (koji to rade na posebnom obrascu).
DetaljnijeDa li mogu ja da zahtevam poništavanje glasanja na biračkom mestu i kako?
Novi Zakon o izboru narodnih poslanika uveo je nov način da birači izraze svoje nezadovoljstvo glasanjem na nekom biračkom mestu - zahtev za poništavanje glasanja na biračkom mestu zbog nepravilnosti tokom sprovođenja glasanja.
DetaljnijeDa li imam još neka pravna sredstva na raspolaganju ako ne budem zadovoljan odlukom lokalne izborne komisije?
Protiv rešenja kojim je zahtev za poništavanje glasanja na biračkom mestu odbačen ili odbijen podnosilac zahteva može podneti prigovor Republičkoj izbornoj komisiji u roku od 72 sata od objavljivanja tog rešenja na veb sajtu.
DetaljnijeDa li mogu da se obratim članu lokalne izborne komisije ili članu RIK-a da izvrši uvid u izborni materijal da li sam glasala?
Da. Član i zamenik člana lokalne izborne komisije i RIK-a ima pravo da u roku od 48 sati od završetka glasanja izvrši uvid u izborni materijal sa svakog biračkog mesta i da proveri da li je glasao birač koji mu dostavi svoju adresu, JMBG i pismenu saglasnost za tu proveru.
DetaljnijeVažeći i nevažeći glasački listić
Česta dilema među biračima jeste šta je važeći, a šta nevažeći glasački listić i kako se pravilno zaukružuju kandidati, odnosno izborne liste i šta da rade ako slučno zaokruži broj onih za koje nisu želeli da glasaju.
DetaljnijeŽivim u inostranstvu. Da li i kako mogu da na izborima glasam u zemlji u kojoj trenutno živim?
Možete! Naime, birači koji žive u inostranstvu mogu, preko diplomatsko-konzularnog predstavništva Republike Srbije (ambasade i konzulati), najkasnije pet dana pre dana zaključenja biračkog spiska, odnosno 20 dana pre dana izbora, podneti zahtev da se u birački spisak upiše podatak da će na predstojećim izborima glasati u inostranstvu.
DetaljnijeGlasam u inostranstvu, kako da se prijavim?
Neophodno je da se prijavite preko diplomatsko-konzularnog predstavništva najkasnije 5 dana pre zaključenja jedinstvenog biračkog spiska. Za parlamentarne izbore taj datum je 12. Mart.
DetaljnijeGde su biračka mesta u inostranstvu?
Na izborima 3. aprila biće otvoreno 77 biračkih mesta u 34 države na kojma će glasati oni koji žive u inostranstvu.
DetaljnijeKo su posmatrači i ko sve može da bude posmatrač?
Udruženje registrovano u Republici Srbiji čiji se ciljevi ostvaruju u oblasti izbora i koje je zainteresovano da posmatra rad organa za sprovođenje izbora može podneti RIK-u prijavu za domaćeg posmatrača najkasnije 7 dana pre dana glasanja, odnosno najkasnije 26. marta.
DetaljnijeKoja je razlika između članova biračkih odbora i posmatrača?
Birački odbori predstavljaju organe za sprovođenje izbora i njihova glavna uloga se ogleda u tome da sprovode sam proces glasanja na dan održavanja izbora.
DetaljnijeKoja ovlašćenja imaju posmatrači?
Posmatraču koji posmatra rad biračkih odbora može se dozvoliti da posmatra rad svih biračkih odmora na teritoriji određene lokalne izborne komisije.
DetaljnijeDa li posmatrači mogu na neki način da delaju na biračkom mestu?
Posmatrači imaju pravo da prate rad biračkog odbora od primopredaje materijala pre glasanja do okončanja primopredaje izbornog materijaal posle glasanja.
DetaljnijeDa li posmatrač ima pravo na primedbu na rad BO?
Novi Zakon o izboru narodnih poslanika predvidja postojanje obrasca propisanog od strane RIK-a na kome se sačinjava zapisnik o prisustvu posmatrača.
DetaljnijeDa li posmatrači mogu da ponište glasanje na biračkom mestu?
Ne, posmatrači nemaju to pravo.
DetaljnijeKome mogu da se žalim ako vidim kupovinu glasova?
Davanje i primanje mita u vezi sa glasanjem, koje često nazivamo “kupovinom glasova”, je krivično delo koje se goni po službenoj dužnosti, te se krivična prijava protiv onoga za koga smatrate da je ovo delo učinio može podneti nadležnom javnom tužilaštvu, a to je osnovno javno tužilaštvo na teritoriji na kojoj je ovo delo učinjeno.
Detaljnije
Koje sve prigovore može da podnese birač?
Svaki birač ima pravo da podnese prigovor.
DetaljnijeKoje sve prigovore može da podnese podnosilac liste?
Podnosilac izborne liste ima pravo da podnese prigovor.
DetaljnijeKaznena i krivična odgovornost?
Zakon o izboru narodnih poslanika predviđa kaznenu odgovornost za pravna lica, odgovorno lice u mediju, odgovorno lice u pravnom licu i fizičko lice.
DetaljnijeKada se izbori ponavljaju po službenoj dužnosti?
Prilikom sprovođenja izbora birački odbor je dužan da izvrši kontrolu izbornog procesa počev od samih birača pa do izbornog materijala i brojčanog stanje iskorišćenih i neiskorišćenih glasačkih listića.
DetaljnijeKome mogu da se žalim ako vidim kupovinu glasova?
Davanje i primanje mita u vezi sa glasanjem, koje često nazivamo “kupovinom glasova”, je krivično delo koje se goni po službenoj dužnosti, te se krivična prijava protiv onoga za koga smatrate da je ovo delo učinio može podneti nadležnom javnom tužilaštvu, a to je osnovno javno tužilaštvo na teritoriji na kojoj je ovo delo učinjeno.
Detaljnije
Kako da se žalim na odluku RIK-a?
Protiv svakog rešenja Republičke izborne komisije donetog po prigovoru može se izjaviti žalba Upravnom sudu.
Detaljnije
Kome se upućuju prigovori na tok glasanja tokom izbornog dana?
Ukoliko je birača, prilikom glasanja na izborima za predsednika Republike ili na izborima za narodne poslanike, birački odbor neosnovano sprečio da glasa ili mu je na birčkom mestu povređeno pravo na slobodno i tajno glasanje, birač u roku od 72 časa od zatvaranja biračkog mesta može lokalnoj izbornoj komisiji podneti zahtev za poništavanje glasanja koji se može odnositi samo na biračko mesto na kojem je taj birač upisan u izvod iz biračkog spiska.
Detaljnije
Ko ima pravo na prigovor?
Registrovana politička stranka, kao i birači imaju pravo da podnesu prigovre.
Detaljnije
Kad i kako birači mogu da traže poništavanje glasanja na biračkom mestu?
Promenama seta izbornih zakona iz januara 2022. godine promenjene su procedura kao i prava birači kad mogu da zatraže poništavanje rezultata glasanja.
Detaljnije
Ko vrši kontrolu finansiranja kampanje?
Kontrolu finansiranja kampanje vrši Agencija za sprečavanje korupcije.
DetaljnijeKoja je uloga Regulatornog tela za elektronske medije (REM)?
Regulatorno telo za elektronske medije (REM) je samostalan i nezavisan organ koji je osnovan Zakonom o elektronskim medijima.
DetaljnijeKoja je uloga Agencije za sprečavanje korupcije?
Agencija za borbu protiv korupcije u kampanji ima sledeće nadležnosti:
DetaljnijeDa li se na lokalnim izborima bira i gradonačelnik?
Ne. Gradonačelnika bira Skupšina grada, iz reda odbornika, na vreme od 4 godine, tajnim glasanjem većinom od ukupnog broja odbornika.
DetaljnijeKo se bira na lokalnim izborima?
Na lokalnim izborima biraju se odbornici skupština jedinica lokalne samouprave, znači skupština opština ili gradskih skupština.
DetaljnijeŠta se dešava kada se sva tri izborna procesa održavaju istovremeno?
U situacijama kada se izbori za narodne poslanike, izbori za predsednika Republike i lokalni izbori održavaju istog dana, glasa se na istim biračkim mestima, a glasanje sprovode isti birački odbori.
DetaljnijeKoji izbori se održavaju 3. aprila 2022. godine?
U aprilu se na teritoriji cele Republike Srbije održavaju izbori za narodne poslanike, kao i predsednički izbori. U određenim opštinama održaće se i lokalni izbori.
DetaljnijeKoji su kriterijumi za određivanje biračkog mesta? Da li postoje situacije kada važe neka posebna pravila za glasanje?
Biračko mesto se, po mogućnosti, određuje za glasanje najviše 2.500, a najmanje 100 birača.
DetaljnijeDa li mogu da podnesem izbornu listu za učešće na lokalnim izborima na opštini na kojoj nemam prebivalište?
Ne. Prema novom Zakonu o lokalnim izborima birači koji obrazuju grupu građana radi podnošenja izborne liste za učešće na lokalnim izborima ne moraju imati prebivalište na teritoriji jedinice lokalne samouprave.
DetaljnijeKo raspisuje izbore?
Ove godine održavaju se parlamentarni izbori, predsednički izbori, kao i i izbori na lokalnom nivou.
DetaljnijeŠta je izborna lista i ko je može podneti?
Izborna lista je spisak kandidata za narodne poslanike koji podnosi politička stranka upisana u Registar političkih stranaka, koalicija političkih stranaka i grupa građana. Koalicija između političkih stranaka i grupe građana nije moguća. Izborne liste mogu se podneti najkasnije do 13. marta.
DetaljnijeKo može predložiti kandidata za predsednika republike?
Kandidata za predsednika Republike mogu da predlože političke stranke, samostalno ili u koaliciji, kao i grupe građana. Rok za podnošenje predloga kandidata ostaje 20 dana pre dana glasanja.
DetaljnijeŠta je zbirna izborna lista?
Zbirna izborna lista sadrži sve izborne liste sa ličnim imenima svih kandidata za narodne poslanike i podacima o godini njihovog rođenja, zanimanju i mestu prebivališta.
DetaljnijeDa li mogu da podnesem prigovor na izbornu listu?
Da. Novim Zakonom o izboru narodnih poslanika predviđeno je da protiv rešenja o proglašenju izborne liste prigovor može podneti kandidat za poslanika na toj izbornoj listi, lice čije je ime sadržano u nazivu te liste, politička stranka, podnosilac proglašene izborne liste i birač.
DetaljnijeDa li lice koje je nosilac liste mora biti kandidat za poslanika na toj izbornoj listi?
Lice koje je nosilac liste može, ali ne mora biti kandidat za poslanika na toj izbornoj listi.
DetaljnijeDa li mogu svojim potpisom da podržim više od jedne izborne liste?
Ne, svojim potpisom možete podržati samo jednu izbornu listu.
DetaljnijeDa li na poslu mogu da mi traže da podržim neku izbornu listu?
Ne. Ta praksa je eksplicitno zabranjena novim Zakonom o izboru narodnih poslanika.
DetaljnijeDa li poslanik može da odustane od kandidature nakon proglašenja izborne liste?
Ne. Ako dođe do nekih vanrednih okolnosti, poput smrti kandidata ili ako izgubi izborno pravo, podnosilac izborne liste ne može predložiti novog kandidata.
DetaljnijeKako se utvrđuje redosled kandidata na listi kandidata za izbor predsednika Republike?
Redosled kandidata na listi kandidata za izbor predsednika Republike utvrđuje se žrebom.
DetaljnijeDa li postoje posebna pravila za izborne liste nacionalnih manjina?
Da. Izbornu listu nacionalne manjine mogu podneti samo političke stranke nacionalne manjine ili koalicija koju čine isključivo političke stranke nacionalnih manjina.
DetaljnijeKoji je cenzus potreban da bi izborna lista mogla da učestvuje u raspodeli mandata?
U raspodeli mandata mogu učestvovati samo izborne liste koje su dobile najmanje 3% glasova od broja birača koji su glasali. Ako nijedna izborna lista nije prešla cenzus, onda sve izborne liste koje su dobile glasove mogu učestvovati u raspodeli mandata.
DetaljnijeKako se određuje broj mandata koji pripada nekoj izbornoj listi?
Način utvrđivanja broja mandata isti je i kod parlamentarnih izbora i kod lokalnih izbora - sistem najvećeg količnika.
DetaljnijeKako se određuje pobednik na izborima?
Kod parlamentarnih i lokalnih izbora primenjuje se proporcionalni sistem - poslanički, odnosno odbornički, mandati raspodeljuju se izbornim listama srazmerno broju dobijenih glasova.
DetaljnijePri dodeljivanju mandata, da li se prati redosled lica na izbornoj listi kojoj se dodeljuju mandati ili se mogu dodeljivati nasumičnim licima sa te liste?
Republička izborna komisija rešenjem dodeljuje mandate kandidatima za narodne poslanike po njihovom redosledu na izbornoj listi, počev od prvog kandidata sa izborne liste.
DetaljnijeKako prestaje mandat narodnog poslanika?
Mandat narodnog poslanika prestaje njegovom smrću, ostavkom, pravnosnažnom osudom na kaznu zatvora u trajanju od najmanje 6 meseci, stupanjem na funkciju koja je po Ustavu nespojiva sa funkcijom narodnog poslanika, ako izgubi državljanstvo Republike Srbije, ako je potpuno lišen poslovne sposobnosti, i ako je delimično lišen poslovne sposobnosti a u toj odluci je eksplicitno utvrđeno da je nesposoban da vrši izborno pravo. Poslednja stavka novina je predviđena novim Zakonom o izboru narodnih poslanika.
DetaljnijeDa li narodni poslanik mora ostavku da podnese lično?
Da. Ostavka narodnog poslanika podnosi se lično u roku od 3 dana od overe potpisa.
DetaljnijeŠta je zbirni izveštaj o rezultatima glasanja?
Lokalna izborna komisija u roku od 96 sati od zatvaranja biračkih mesta donosi za sva biračka mesta koja se nalaze na njenoj teritoriji i dostavlja RIK-u zbirni izveštaj o rezultatima glasanja.
DetaljnijeŠta je ukupan izveštaj o rezultatima izbora?
Ukupan izveštaj o rezultatima izbora donosi RIK u roku od 96 časova od prijema svih zbirnih izveštaja o rezultatima glasanja.
Detaljnije