Šta je funkcionerska kampanja?

Ako tokom izborne kampanje, funkcioner sebi i svojoj partiji pripisuje zasluge za realizaciju projekata koji je finansiran novcem svih građana reč je o zloupotrebi javne funkcije, odnosno funkcionerskoj kampanji.

Prema Zakonu o sprečavanju korupcije, javni funkcioner stoga ne može da koristi javne skupove na kojima učestvuje i susrete koje ima u svojstvu javnog funkcionera, za promociju političkih stranaka i drugih političkih subjekata.

Usvajanjem novog Zakona o elektronskim medijima produžen je period sa 10 na 30 dana pre izbornog dana tokom koga je medijima zabranjeno da izveštavaju o zvaničnim javnim skupovima na kojima se otvaraju infrastrukturni i drugi objekti (putevi, mostovi, škole, bolnice, fabrike i sl.), odnosno obeležava početak izgradnje takvih objekata ako na tim skupovima učestvuju javni funkcioneri koji su kandidati za predsednika Republike, narodne poslanike, poslanike u skupštini autonomne pokrajine i odbornike u skupštini jedinice lokalne samouprave.

Period zabrane ne obuhvata celu kampanju i zabrana je ograničena samo na aktivnosti onih funkcionera koji su istovremeno i kandidati. To znači da će mediji moći nesmetano da izveštavaju o svim aktivnostima funkcionera koji nisu kandidati.

Nosilac liste koji nije kandidat na listi, stoga, nije obuhvaćen zabranom. Takođe, mediji će nesmetano moći da izveštavaju i o ministrima koji nisu na izbornoj listi.