Šta se dešava kada se sva tri izborna procesa održavaju istovremeno?

U situacijama kada se izbori za narodne poslanike, izbori za predsednika Republike i lokalni izbori održavaju istog dana, glasa se na istim biračkim mestima, a glasanje sprovode isti birački odbori.

Detaljnije

Ko raspisuje izbore?

Parlamentarni, predsednički, pokrajinski i lokalni izbori se raspisuju na različite načine.

Detaljnije

Ko sve može da se kandiduje na izborima (stranka/grupa građana/pokret)?

Izbornu listu može podneti politička stranka upisana u Registar političkih stranaka, koalicija političkih stranaka ili samostalno grupa građana. S druge strane, izbornu listu ne može podneti koalicija koju čini politička stranka i grupa građana.

Detaljnije

Da li se na lokalnim izborima bira i gradonačelnik?

Ne. Na lokalnim izborima biraju se odbornici skupština jedinica lokalne samouprave, tačnije skupština opština ili gradskih skupština. Gradonačelnika bira Skupština grada, iz reda odbornika, na period od 4 godine, tajnim glasanjem većinom od ukupnog broja odbornika.

Detaljnije

Šta je izborna lista i ko je može podneti?

Izborna lista je spisak kandidata za narodne poslanike/odbornike koji podnosi politička stranka upisana u Registar političkih stranaka, koalicija političkih stranaka ili samostalno grupa građana. Lista se podnosi neposredno Republičkoj izbornoj komisiji, u pismenom i elektronskom obliku na propisanom obrascu i to najkasnije 20 dana pre dana glasanja. Izbornu listu ne može da podnese koalicija koju čine politička stranka i grupa građana. 

Detaljnije

Za koga mogu da potpišem listu?

Svaki građanin može svojim potpisom da podrži izbornu listu političke stranke upisane u Registar političkih stranaka, koalicije političkih stranaka ili izbornu listu grupe građana. 

Detaljnije

Da li je potpis za izbornu listu isto što i potpis za formiranje stranke?

Ne. Kada dajete potpis podrške za formiranje stranke, zapravo potpisujete izjavu o osnivanju političke stranke. 

Detaljnije

Da li mogu svojim potpisom da podržim više od jedne izborne liste?

Svaki građanin može svojim potpisom da podrži jednu izbornu listu političke stranke upisane u Registar političkih stranaka, koalicije političkih stranaka ili izbornu listu grupe građana.  

Detaljnije

Da li mogu da podnesem izbornu listu za učešće na lokalnim izborima na opštini na kojoj nemam prebivalište?

Možete.

Detaljnije

Da li mogu da podnesem prigovor na izbornu listu?

Da. U skladu sa Zakonom o izboru narodnih poslanika, protiv rešenja o proglašenju izborne liste prigovor može podneti kandidat za poslanika na toj izbornoj listi, lice čije je ime sadržano u nazivu te liste, politička stranka, podnosilac proglašene izborne liste i birač.

Detaljnije

Da li postoje posebna pravila za izborne liste nacionalnih manjina?

Da. Izbornu listu nacionalne manjine mogu podneti samo političke stranke nacionalne manjine ili koalicija koju čine isključivo političke stranke nacionalnih manjina. Izbornom listom nacionalne manjine smatra se ona izborna lista za koju je Republička izborna komisija utvrdila da je osnovni cilj njenog podnošenja predstavljanje i zastupanje interesa nacionalne manjine, kao i zaštita i poboljšanje prava pripadnika nacionalne manjine, u skladu sa međunarodnim pravnim standardima.

Detaljnije

Šta je zbirna izborna lista?

Zbirna izborna lista je lista koja sadrži sve izborne liste sa ličnim imenima svih kandidata za narodne poslanike i podacima o godini njihovog rođenja, zanimanju i mestu prebivališta.

Detaljnije

Da li poslanik može da odustane od kandidature nakon proglašenja izborne liste?

Ne, nakon proglašenja izborne liste kandidat za narodnog poslanika ne može da odustane od kandidature. Ni u slučaju vanrednih okolnosti, poput smrti kandidata ili ako on izgubi izborno pravo, podnosilac izborne liste ne može predložiti novog kandidata.

Detaljnije

Da li lice koje je nosilac liste mora biti kandidat za poslanika na toj izbornoj listi?

Lice koje je nosilac liste može, ali ne mora da bude kandidat za poslanika na toj izbornoj listi. 

Detaljnije

Ko može predložiti kandidata za predsednika republike?

Kandidata za predsednika Republike mogu da predlože političke stranke - samostalno, ukoliko su upisane u Registar političkih stranaka, ili u koaliciji, kao i grupe građana. Predlog kandidata za predsednika Republike ne može podneti koalicija između političke stranke i grupe građana.

Detaljnije

Kako se utvrđuje redosled kandidata na listi kandidata za izbor predsednika Republike?

Redosled kandidata na listi kandidata za izbor predsednika Republike utvrđuje se žrebom i to u prisustvu predstavnika predlagača kandidata. 

Detaljnije

Ko može da bude kandidat za odbornika lokalne skupštine?

Pravo da bude biran za odbornika ima svaki punoletni državljanin Republike Srbije koji ima prebivalište na teritoriji jedinice lokalne samouprave u kojoj ostvaruje izborno pravo, nad kojim nije produženo roditeljsko pravo, odnosno koji nije potpuno lišen poslovne sposobnosti.

Detaljnije

Ko je nosilac izborne liste, ko prvi na listi, a ko kandidat za gradonačelnika?

Nosilac liste je osoba čije ime stoji u nazivu liste. Ta osoba može, ali ne mora istovremeno biti i kandidat za odbornika na toj izbornoj listi.

Detaljnije