Biračka mesta otvorena za glasanje-Parlamentarni izbori 2016.

Otvaranje biračkih mesta za glasanje na izborima prošlo je uglavnom u skladu sa propisanim procedurama dok su na nekoliko mesta zabeležene nepravilnosti saopštila je CRTA posmatračka misija «Građani na straži».

Ukupno 82 odsto biračkih mesta otvoreno je na vreme, sedam posto otvoreno je pre vremena dok je 11 odsto otvoreno sa zakašnjenjem. Kašnjenja sa otvaranjem biračkih mesta zabeležena su u Beogradu i na jugu Srbije dok je ranije otvaranje biračkih mesta zabeleženo u Zapadnoj i Centralnoj Srbiji.

Posmatrači, koji su raspoređeni na 450 biračkih mesta na osnovu slučajnog, reprezentativnog uzorka javljaju da je na gotovo svim biračkim mestima (99,8%) glasačka kutija bila prazna pre nego što je zapečaćena. Na dva odsto biračkih mesta kontrolni listić nije ubačen u glasačku kutiju na početku samog glasanja i to prvenstveno na jugu Srbije. Četiri posto biračkih mesta u Srbiji nije organizovano u skladu sa propisanim procedurama, i na istom procentu biračkih mesta nisu zabeležene sve aktivnosti u zapisnik o radu biračkog odbora. Ovi slučajevi uglavnom su zabeleženi na istoku Srbije.

Na otvaranju osam posto biračkih mesta nisu bili prisutni svi članovi stalnog sastava biračkog odbora i to uglavnom na istoku i zapadu Srbije. Ukupno 59 posto biračkih mesta nije dostupno za osobe sa invaliditetom širom Srbije.

Na jedan posto biračkih mesta zabeležena se ozbiljne neregularnosti pri otvaranju biračkih mesta poput nekontrolisanja ličnih isprava birača pre glasanja, nekorišćenja UV lampe, fotografisanja glasačkih listića zatim članovi biračkog odbora nisu prebrojali glasačke listiće pre otvaranje biračkog mesta. Takođe, zabeležen su i slučajevi vođenja kampanje na manje od 50 metara od biračkog mesta. Ove neregularnosti su izolovani slučajevi širom Srbije i ne mogu se smatrati trendom.

CRTA posmatračka misija “Građani na straži” praćenje parlamentarnih izbora u Srbiji 24. aprila 2016. godine zasniva na statističkim principima kao efikasanom metodu za sistematsko posmatranje procesa tokom izbornog dana. Koristi se metodologija paralelnog prebrojavanja glasova (PPG) koja omogućava procenu celokupnog procesa glasanja na dan izbora – otvaranje biračkih mesta, glasanje i prebrojavanje glasova – na nepristrasan i sistematičan način. PPG se koristi na slučajnom reprezentativnom uzorku biračkih mesta što znači da se tako da se dobijeni rezultati mogu primeniti na celu zemlju. Posmatrači su raspoređeni na 450 biračkih mesta i prate proces glasanja neprekidno – od trenutka otvaranja biračkog mesta do izrade zapisnika o rezultatima. Zasnovan na reprezentativnom uzorku, PPG omogućava otkrivanje neregularnosti i kršenje izbornih procedura na dan izbora i pruža informacije o regularnosti izbornog procesa za celu zemlju.

U okviru praćenja izbornog procesa CRTA primenjuje najviše međunarode standarde sadržane, između ostalog, i u Deklaraciji o principima za nepartijsko posmatranje izbora od strane građanskih organizacija.