Kampanja teče u znaku neravnopravnosti, pretnji i sumnji

CRTA posmatračka misija konferencija 2023

Početni deo predizborne kampanje obeležen je neravnopravnošću učesnika trke, odnosno izrazitim prednostima koje partije na vlasti ostvaruju zloupotrebom institucija, nastavljajući da brišu granicu između sebe i države, kao i sumnjama dela javnosti u integritet izbornog procesa – ocenjuje se u Prvom preliminarnom izveštaju Posmatračke misije Crte, koji je predstavljen 23. novembra u beogradskom Medija centru. 

“Zapaljiva retorika dolazi i iz vladajućeg i iz opozicionog tabora, ali posebno zabrinjava činjenica da najviši državni organi učestvuju u uznemiravanju građana nagoveštajima nasilja, uz odsustvo reakcija i aktivnosti nezavisnih kontrolnih tela”, izjavio je šef Posmatračke misije Crte Raša Nedeljkov. 

Pokazalo se da princip nekažnjivosti, uspostavljan tokom ranijih izbora, vodi ka još težem kršenju zakona i većem popuštanju mehanizama kontrole. Navodi o falsifikovanju potpisa podrške kandidovanim listama, koji su, između ostalog, i posledica lošeg rešenja kojim je, osim notarima, i opštinskim upravama omogućeno da vrše overe, ukazuju na mogućnost da na glasački listić neke liste ponovo stignu na protivzakonit način. 

Isto tako, efekat sumnji u manipulacije biračkim spiskom i navodne organizovane migracije birača pojačan je činjenicom da nadležne institucije države ne daju jasne i potpune informacije o tim spornim pitanjima. 

Rad izborne administracije teče u skladu sa zakonom i ne postoje formalna ograničenja za učešće u izborima ili njihovo posmatranje. Uprkos povećanoj transparentnosti i proaktivnosti Republičke izborne komisije, kapaciteti i autoritet izborne administracije ponovo se pokazuju nedovoljnim da zaštite integritet izbornog procesa. 

U prvih 20 dana kampanje Posmatračka misija Crte na terenu je zabeležila oko 50 događaja s elementima zloupotrebe javnih resursa. Kroz razgovore s građanima, posmatrači Crte su u 12 gradova zabeležili navode o izbornom klijentelizmu i političkim pritiscima, usmerenim prvenstveno na zaposlene u javnom sektoru. 

Posmatrači Crte su u proteklih mesec dana zabeležili skoro 450 poseta visokih državnih funkcionera lokalnim zajednicama, i to mahom onima u kojima su raspisani vanredni lokalni izbori i uglavnom su predstavljeni javnom funkcijom, odnosno kao predstavnici države Srbije.

Pojavljivanja predsednika Srbije Aleksandra Vučića preplavljuju javnu sferu, stvarajući utisak da su u toku predsednički, a ne parlamentarni, pokrajinski i lokalni izbori. Kao glavno lice i glavna tema kampanje SNS, predsednik Vučić okupira skoro polovinu vremena i prostora u informativno-političkim sadržajima najuticajnijih medija.

Izveštavanje televizija s nacionalnom pokrivenošću obeleženo je pristrasnošću u korist vladajućih stranaka, ostrašćenošću i manipulisanjem informacijama. Programska podela na redovne informativne sadržaje, u kojima dominiraju predstavnici vlasti, i izdvojene izborne blokove, u kojima se pojavljuju i drugi učesnici izbora, stvara privid pluralizma u medijima.

Zabeleženo je više slučajeva nasilja nad političkim aktivistima i građanima, u vidu verbalnih i fizičkih napada i ugrožavanja imovine. Utisak je da se nasilna atmosfera intenzivira kako odmiče kampanja pošto je u samo tri dana, od 20. do 22. novembra, notirano pet incidentnih situacija.

Pozivamo najviše državne zvaničnike, kao i sve učesnike izbora, da u cilju smirivanja tenzija prestanu s podsticanjem atmosfere straha u izbornoj kampanji i apelujemo na državne institucije da javnosti pravovremeno daju potpune i proverene činjenice i informacije i tako doprinesu zaštiti izbornog integriteta”, izjavila je zamenica šefa Posmatračke misije Crte Tamara Branković.

Posmatračka misija Crte podnela je do sada 21 prijavu nadležnim kontrolnim institucijama – Agenciji za sprečavanje korupcije (15), Regulatornom telu za elektronske medije (5) i Nadzornom odboru Narodne skupštine (1).

Ceo izveštaj možete pročitati ovde.