Krivične prijave protiv Vučićevića, Đukanovića i Stanića
Zbog podsticanja mržnje prema pravosudnim organima države Srbije i zastrašivanja tužilaca i sudija kako bi se uticalo na njihov rad, Crta je podnela krivičnu prijavu Vrhovnom javnom tužilaštvu protiv glavnog i odgovornog urednika Informer televizije Dragana J. Vučićevića, dnevne novine i portala Informer Milovana Stanića i narodnog poslanika Vladimira Đukanovića.
Kampanjom govora mržnje u medijima njihov cilj je bio da dehumanizuju, podstaknu netrpeljivostu i spreče pravosuđe da vodi postupke protiv osumnjičenih za obrušavanje nadstrešnice železničke stanice u Novom Sada – “na delu je pokušaj sudskog držanog udara”, “stoko jedna pravosudna!”, “stoko bezrepa”, “tužilačka stoka”, “bando tužilačka”, “na džumle, na đuture ste pohapsili”, “ustašoid iz Novog Sada”, “slušajući RTS, Nova S, N1, Danas, i ostalu bandu antisrpsku hapsi po viđenju, po njihovom mišljenju”, “u toku je otimanje države od strane pravosudnih žutih elita”, “bando žuta, ustaška, pokvarena! Antisprska najgora!”, “ovo je vrsta mini državnog udara”, “ovo je bila pokazna vežba odmetnutog tužilaštva”, itd. su narativi koje su širili medijima, primarno ih promovišući na Informer i Kurir TV.
Crta smatra osnovanim da su Vučićević, Stanić i Đukanović iznošenjem i prenošenjem govora mržnje i spekulacijama ciljali na izazivanje panike i značajno osujećenje odluka koje donose Više javno tužilaštvo u Novom Sadu i Višem sudu u Novom Sadu.
Zajedno sa medijima kojima imaju pristup, teško su prekršili principe javnog informisanja širenjem neproverenih, montiranih i izmišljenih informacija tako da vrše nedozvoljen uticaj na sudije i javne tužioce, što može proizvesti teške posledice po demokratski sistem i zahteva krivičnopravnu zaštitu.
Krivično delo Izazivanje panike i nereda iz člana 343. Krivičnog zakonika čini onaj ko iznošenjem ili pronošenjem lažnih vesti ili tvrdnji izazove paniku, ili teže narušavanje javnog reda ili mira ili osujeti ili značajnije omete sprovođenje odluka i mera državnih organa ili organizacija koje vrše javna ovlašćenja. Teži oblik ovog krivičnog dela postoji kada je ovo krivično delo učinjeno putem sredstava javnog informisanja ili sličnih sredstava ili na javnom skupu.
Krivično delo Ometanje pravde iz člana 336b Krivičnog zakonika čini onaj ko druge poziva na otpor ili na neizvršenje sudskih odluka ili na drugi način ometa vođenje sudskog postupka.
Članom 5. Zakona o javnom tužilaštvu propisana je samostalnost u radu javnog tužilaštva. Zabranjen je svaki uticaj na rad javnog tužilaštva i na postupanje u predmetima od strane izvršne i zakonodavne vlasti, korišćenjem javnog položaja, sredstava javnog informisanja ili na bilo koji drugi način kojim može da se ugrozi samostalnost u radu javnog tužilaštva.
Zakonom o javnom informisanju propisano je da svako ima pravo da bude istinito, potpuno i blagovremeno obavešen o pitanjima od javnog značaja. Propisana je obaveza novinarske pažnje kako bi se reagovalo na zaštitu ovih principa, dok je glavni urednik medija odgovorno lice tog medija.
Crta poziva Vrhovno javno tužilaštvo i da ispita navode o “odmetnutom tužilaštvu” i “pokušaju sudskog državnog udara”. Budući da se izjavama ukazuje na postojanje elemenata nekog od krivičnih dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Republike Srbije (čl. 305. do 321. Krivičnog zakonika), predlažemo da se prijavljeni saslušaju o saznanjima koje imaju.
Podnetu krivičnu prijavu pročitajte ovde.