Predlozi Crte o načinu daljeg rada na primeni preporuka ODIHR-a, dostavljeni Narodnoj skupštini
Odgovornost institucija, tačan birački spisak, profesionalan rad medija i zaštita građana od političkih pritisaka – to smo definisali kao 4 prioritetne oblasti za dalji rad na primeni izbornih preporuka ODIHR-a, u predlogu koji smo dostavili predsednici Narodne skupštine, u datom roku kraćem od 24 sata.
Za odgovornost institucija ključna je borba protiv nekažnjivosti kojom su zaštićeni oni koji čine krivična i prekršajna dela u izbornom procesu, često i pod okriljem institucija nadležnih da brinu o integritetu izbora. Nužno je utvrditi ko su odgovorni u tužilačkim redovima za izostanak postupanja, kao što je neophodna proaktivnost tužilaštva u odnosu na kršenja zakona u vezi s izborima.
Bez tačnog i nekompromitovanog biračkog spiska nemoguće je sprovesti demokratske izbore. Precizirali smo šta treba da budu ciljevi, nadležnost i sastav komisije za reviziju biračkog spiska čije osnivanje predlažemo.
Radi suzbijanja izrazite medijske neravnopravnosti učesnika u izborima i dramatičnog nestajanje političkog pluralizma iz medija, neophodno je, pre svega, unapređenje profesionalnih standarda u radu javnih servisa, Radio-televizije Srbije i Radio-televizije Vojvodine, i njihovo otvaranje ka različitim političkim opcijama.
Zahtevali smo i razrešenje svih članova REM-a, kao i generalnih direktora i glavnih i odgovornih urednika informativnih programa javnih medijskih servisa.
Prioritet je i da se istraže zabeleženi slučajevi pritisaka na birače, ali i unaprede zakonske odredbe za zabranu pritisaka na zaposlene u javnom sektoru. Vlast je odgovorna da spreči sve oblike političkih pritisaka na građane.
Odgovornost je države da nastavak procesa, za razliku od dosadašnjeg, bude transparentan, inkluzivan i u skladu sa demokratskim standardima.
Sve predloge o načinu daljeg rada na primeni preporuka ODIHR-a, koje smo dostavili Narodnoj skupštini pročitajte ovde.