Obraćanje Crte na sednici Monitoring komiteta Parlamentarne skupštine Saveta Evrope
Pročitajte ceo govor Raše Nedeljkova, Programskog direktora Crte i šefa Posmatračke misije Crte, na sednici Monitoring komiteta Parlamentarne skupštine Saveta Evrope održanog 16. aprila 2024. godine.
Teška senka je pala na integritet i demokratski karakter izbora u Srbiji. Kasna jesen i rana zima donele su izbore koje nisu odražavali slobodno izraženu volju građana. Sada, s prolećem kao da se javlja oprezni optimizam u odnosu na potencijal za reforme koje bi vodile ka demokratskim izborima.
Dijalog koji je inicirala Ana Brnabić, predsednica Naodne skupštine i doskorašnja premijerka, deluje kao nagoveštaj nade. Zarad primene preporuka ODIHR-a, Brnabić je okupila predstavnike vladajućih i opozicionih partija, zajedno s predstavnicima međunarodne zajednice i civilnog društva.
Situacija je i dalje izrazito složena. Meseci i meseci su prošli od 17. decembra, a tužilaštvo i dalje previđa kriminalna dela počinjena u vezi s izbornim procesom, učvršćujući time kulturu nekažnjivosti. Već su za 2. jun raspisani novi izbori za Skupštinu grada Beograda, što dovodi u pitanje iskrenost i svrsishodnost tek pokrenutog rada na reformama.
Iskušenja su višestruka: u brisanju granice između države i vladajuće Srpske napredne stranke državni resursi su stavljeni u službu partijske kampanje. Vanredna davanja iz budžeta u iznosu od 425 miliona evra primer su takve prakse, kao i angažovanje državnih institucija u difamaciji opozicije, civilnog društva i kritičkih medija. Zloupotreba javne funkcije predsednika države bila je tolika da je zbunjivala javnost, pa je znatan broj građana živeo u uverenju da je i predsednik države kandidat na ovim izborima, pa i da su predsednički izbori u toku.
Još veću konfuziju stvorile su netačnost biračkog spiska i manipulacije zvaničnom evidencijom birača, kojima je produbljeno nepoverenje javnosti u legitimitet izbornih rezultata. Činjenica da su se vanredni lokalni izbori održavali samo u trećini lokalnih samouprava omogućila je da se organizovanim migracijama birača pojača rezultat Srpske napredne stranke u prestonici. Manipulacije, koje uključuju i krivična dela, ugrozile su ustavom garantovano pravo građana da odlučuju u lokalnoj samoupravi.
Medijska slika obeležena je teškom pristrasnošću u korist vladajuće partije. Najuticajniji mediji izlažu građane ekstremnoj propagandi pred kojom nestaje politički pluralizam.
Na sastanku koji je inicirala predsednica parlamenta Crta je skrenula pažnju na zabrinjavajuće podatke o promenama koje je u poslednja tri i po meseca uvidela u biračkom spisku – u proseku, stanje se dnevno smanjivalo za 400 birača na nekih 500 biračkih mesta, dok na ostalim biralištima nije bilo promena. Takav intenzitet promena znatno je viši od onoga koji je zabeležen u periodu između izbora 2022. i 2023. godine. Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu, odgovorno za birački spisak, nije ponudilo nikakvo objašnjenje, ali jeste optužilo Crtu da radi protiv Srbije u sudbinski teškim trenucima i služi tuđinskim interesima.
Da li to liči na demokratski dijalog ili smo opet svedoci iste prakse koja godinama podriva temelje demokratije u Srbiji? Zajedničko mišljenje Venecijanske komisije i OSCE/ODIHR-a zahteva jasne mere: sprečavanje da se izborna legislativa menja neposredno pred izbore, dubinsku reviziju i veću transparentnost biračkog spiska.
Ako se ukazuje prilika za dijalog i reforme, ona mora biti iskorišćena za usmeravanje napora na suštinske probleme. Kritike koje Srbija dobija iz međunarodne zajednice, uključujući i nedavni izveštaj Komiteta za ljudska prava Ujedinjenih nacija, potcrtavaju nužnost reformi. Komitet UN kritikuje Srbiju što nije pružila dovoljno informacija o merama preduzetim povodom dokumentovanih kršenja zakona na prošlim izborima. Bez zaustavljanja nekažnjivosti, ni budući izbori ne mogu biti slobodni i pošteni.