Korupcija besna, kuća tesna

S decembarskim izborima 2023. godine organizovane migracije birača postale su novi pojam u našem rečniku. Posmatrači i građani su zabeležili mnoštvo primera korupcije, ali slučaj Prešernove 21 i Danijelove 9 na Voždovcu u Beogradu najjasnije ukazuje na razmere prevare. 

Prešernova 21 i Danijelova 9, opština Voždovac, grad Beograd.

Dubinskim „pretresom“ samo dve adrese, na koje su istraživačima Crte pažnju skrenuli građani, otvara se Pandorina kutija nelogičnosti ili, prosto rečeno, brljotina koje potvrđuju i pojačavaju sumnje u teške manipulacije biračkim spiskom.

Uprkos tvrdnjama državnih zvaničnika da nije moguće „da jedna osoba bude upisana na dva mesta“, stanje evidencije birača ipak odoleva zakonima fizike, s obzirom na broj ljudi koji, po biračkom spisku, žive na metru kvadratnom (i to neuslovnog prostora), a neki mogu i istovremeno da budu na više mesta, koja su međusobno stotinama kilometara, a ponekad i državnim granicama razdvojena.  

Da li su pronađene greške posledica „tek“ nemara javne administracije, nekakve mnogo puta ponovljene slučajnosti ili  proizvod kriminalne namere da se igra prljavo na izborima?

 

Voždovac, daleko od mora 

 

U Prešernovoj, na broju 21, nalazi se nedovršen objekat kojem je, kao i izbornom procesu u Srbiji, neophodno ozbiljno popravljanje uslova kako bi mogao da se u punom smislu nazove stambenim. Ipak, po javno dostupnim podacima iz biračkog spiska tu prebivalište ima 51 birač. 

Za polovinu tih birača se ispostavlja da su na lokalnim beogradskih izborima mogli da glasaju tu na Voždovcu. Ako bi, međutim, hteli da istog dana izađu i na parlamentarne izbore, morali bi daleko do otputuju – čak u Bosnu i Hercegovinu ili Crnu Goru. Ili su, za ovu priliku, oni ipak doputovali u Beograd? 

Većina njih se u spisku kao potencijalni birači na gradskom nivou pojavljuje tek 2023. godine. Na parlamentarnim izborima, održanim 2022. godine, neki od njih su mogli da glasaju u Mostaru, Banjaluci ili Herceg Novom. Samo dva od pomenutog 51 birača, na primer, bila su evidentirana u biračkom spisku za glasanje na referendumu u januaru 2022. 

 

Nedovršena zgrada, šut u biračkom spisku 

 

Danijelova 9 – Belgrade

I Danijelova 9 je nedovršena zgrada. Ipak, na toj adresi je za glasanje na beogradskim izborima prijavljeno bilo čak 129 birača. I među njima su oni koji bi, ako im je bilo do republičkih izbora, morali svoje građansko pravo da iskoriste u inostranstvu – Višegradu, Bijeljini, Zvorniku, Loparama, Novom Goraždu, Banjaluci, Sarajevu, na Palama. Ni njihovih imena nije bilo u biračkom spisku pre izbora 2022. 

Danijelova 9 je školjka s posebnim biserima – recimo, jedna osoba je 2023. i na parlamentarnim i na gradskim izborima mogla da glasa u Beogradu. I 2022- godine je u Beogradu imala mogućnost, kako spisak pokazuje, da bira na lokalnom nivou. Ali, tada je za izbore za Narodnu skupštinu Republike Srbije bila prijavljena na SEDAM biračkih mesta u Srbiji – na jednom u Velikoj Plani i na po tri u Čačku i Kraljevu!

Štaviše, ta osoba nije jedini „sedmostruki slučaj“ u Danijelovoj 9. Ima i onih koji bi malo trebalo da glasaju u Beogradu, a malo u drugoj državi, u Loparama i Zvorniku. 

Samo dve adrese, a desetine neshvatljivih likova i situacija. Šta treba država da učini ako ne želi da sve više građana izbore vidi kao loš teatar apsurda koji ih, zapravo, ne zanima? 

Za početak da birački spisak hitno učini transparentnim. Ministarstvo unutrašnjih poslova mora da objavi tačan broj građana s prebivalištem po domaćinstvu, a Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave da, takođe po domaćinstvu, objavi imena birača, te da podatke obnavlja barem na mesečnom nivou.  

Kažemo, ako je državi stalo da građanima bude stalo do izbora…