Uvodno izlaganje Aleksandra Čerkasova
“Glavni metod ruske političke izborne tehnologije je rat”, rekao je Aleksandar Čerkasov iz Centra za odbranu ljudskih prava Memorijal. Kao istaknuti mirovni aktivista i borac za ljudska prava objasnio je mehanizam nasilja koji se, kako kaže, decenijama prenosio da bi rezultat toga bio danas i rat u Ukrajini.
Ali nije samo jedan rat, niti jedan izborni ciklus doveo do novih ratova danas. Politički tehnolozi su ti, objasnio je Čerkasov, koji su prepoznali slabe tačke u sistemu, porazima Borisa Jeljcina, a onda ih razvili i kasnije prilagodili Vladimiru Putinu.
“Putin je transformisao izborni sistem tako da izbora kod nas nema, nemamo ni organizacije koje se bave izborima”, naveo je na početku obraćanja, podsećajući da je Vladimir Putin došao na vlast pre 25 godina – kao činovnik koji je pre toga imao samo dva odsto rejtinga. Drugi rat u Čečeniji 1999. godine bio je prekretnica.
“Brutalnim izjavama počeo je da sakuplja poene i uz 7 odsto rejtinga svake nedelje, uskoro je postao nedostižan za sve konkurente”, naveo je Čerkasov.
“Lekcije” iz čečenskih ratova prenosili su dalje. Procesi koji su doveli do ovoga danas u Rusiji, rekao je Čerkasov, počeli su najmanje šest godina ranije, 1993. godine.
“Metodi specijalnih službi tokom Prvog čečenskog rata su bile korisno stečeno iskustvo, uzeli su i iskustvo prethodnih generacija koje su ratovale u Avganistanu – rušenje gradova, sela, ubijanja… To praktično iskustvo su preneli drugoj generacji tokom Drugog čečenskog rata. Taj niz nasilja prenošen je od jednih do drugih ljudi u uniformama”, rekao je Čerkasov i zaključio:
“Na kraju ono što vidimo u Ukrajini, direktno je nastavak lanca ratova, zločina i nekažnjavanja za zločin.”