Nesalomiva Tvrđava
Pokret Tvrđava dobio je na sudu postupak protiv kompanije HBIS, koja je kažnjena zbog kršenja Zakona o zaštiti vazduha. Kompaniji je određena kazna od 1.000.000 dinara, dok petoro odgovornih lica mora da plati po 60.000 dinara.
Problem zagađenja vazduha prisutan je u životima Smederevaca već dugo, a sve veći broj ekoloških organizacija bavi se tom temom. Velika količina prašine i drugih teških metala izlazi iz proizvodnog pogona Železare Smederevo kojom sada upravlja HBIS, a štetne čestice najviše se zadržavaju po selima Radinac, Vranovo i Ralja gde se stvara crveni i sivi pokrivač. Zbog toga je problematično i korišćenje hrane koja se proizvodi u tim mestima. Zagađenje nije jedini faktor, ali svakako utiče i na narušeno zdravlje stanovništva. Po podacima koje je Tvrđava dobila od Doma zdravlja, 2011. je bilo 1600 osoba koje su obolele od kancera, dok se taj broj 2019. godine povećao na 6.900 pacijenata. U odnosu na broj stanovnika, ispostavlja se da oko 6% lokalne populacije ima karcinom.
Pokret Tvrđava iz Smedereva osnovan je 2018. godine i pretežno se bavi temama zdravlja i ekologije. Borbu sprovode kako “na terenu”, tako i institucionalno. Stekli su veliko poverenje građana i građanki dosadašnjim radom, pa su i jedna od najprepoznatljivijih organizacija iz Smedereva.
Uličnim akcijama bavili su se i na projektu “Podizanje prašine” na kojem ih je Crta podržala, u saradnji sa USAID. Oni su verovali da Građani imaju moć, pa su podneli i krivičnu prijavu protiv kompanije HBIS koja upravlja “Železarom Smederevo”. Sve akcije podržali su i stanovnici tri sela koja se nalaze u blizini železare, a koji su najugroženiji njenim neadekvatnim radom.
Sve vreme dok se bore, ovi mladi aktivisti moraju da se pravdaju. Te tako konstantno objašnjavaju kako ne žele da ugase železaru, već da poboljšaju uslove rada i obezbede poštovanje zakona Republike Srbije. Svi oni poznaju nekoga ko radi u železari, izdržava porodicu od toga i nikada im nije bila namera da njihovi sugrađani biraju između čistog vazduha i mogućnosti da prehrane porodicu.
Tvrđava nije prva organizacija koja je sudskim putem potvrdila da zagađivač postoji u njihovom gradu. “iRevolucija” iz Valjeva je 2023. godine dobila “Krušik” na sudu. Nažalost, kao i u slučaju u Smederevu, i u Valjevu je sve ostalo samo na novčanim kaznama. Ali nema predaje, ovo je tek početak promena koje ekološke organizacije donose. U oba slučaja put do podizanja tužbe bio je isti. Praksa koja može biti od koristi i drugim organizacijama započeta je Zahtevima za pristup informacijama od javnog značaja. Paralelno su podizali vidljivost problema aktivističkim akcijama – performansima, izložbama, kampanjom.
Aktivizam u Srbiji nije samo čin, već je odraz naše odlučnosti da oblikujemo društvo u skladu s vrednostima pravde, jednakosti i solidarnosti. Kroz zajednički rad i upornost, možemo doneti promene koje su potrebne kako bismo stvorili društvo u kojem će svaki pojedinac imati priliku da se razvija i doprinese. Važno je da se ne povlačimo pred preprekama, već da se udružimo i koristimo svoj glas kao moćan alat za unapređenje života svih nas. U odnosu na posledice, kazne za zagađivače nisu velike, neće sprečiti dalja zagađenja i značajniju zaštitu javnog zdravlja. Međutim, one su samo prvi korak u borbi. Presudom su aktivisti i građani dokazali da problem zagađenja postoji i država je to potvrdila.