Evropski sud za ljudska prava naložio Srbiji da se uzdrži od upotrebe zvučnih uređaja za kontrolu okupljenih građana

Evropski sud za ljudska prava (ESLJP) izdao je privremenu meru kojom nalaže Republici Srbiji da se do daljeg uzdrži od upotrebe zvučnih uređaja u svrhu kontrole okupljenih građana. Ova odluka usledila je nakon zahteva koji su, u ime 47 građanki i građana, podnele organizacije civilnog društva – Beogradski centar za ljudska prava, Crta, Komitet pravnika za ljudska prava – YUCOM, Inicijativa A 11, Građanske inicijative i FemPlatz.

Zahtev je podnet povodom događaja od 15. marta, a organizacije smatraju da je Sud ovom odlukom uvažio ozbiljnu zabrinutost građana. Privremena mera predstavlja važnu opomenu državi Srbiji i još jedan argument protiv tvrdnje vlasti da se 15. marta „ništa značajno nije dogodilo“.

Ispitujući dostavljene dokaze, izjašnjenja strana u postupku i činjenicu da je upotreba zvučnih uređaja za kontrolu mase nezakonita prema važećim zakonima u Srbiji – a posebno uzimajući u obzir potencijalno ozbiljne zdravstvene posledice po veći broj osoba – Sud je, na osnovu pravila 39 Poslovnika, naložio Vladi Republike Srbije da spreči upotrebu takvih uređaja do daljnjeg.

Organizacije su odlučile da iskoriste mehanizam za izricanje privremenih mera, koji ESLJP inače retko primenjuje, ali koji Sud obavezuje da brzo reaguje, upravo zbog hitnosti i ozbiljnosti situacije. Važno je naglasiti da privremena mera nije isto što i presuda Suda po predstavci što je postupak na čije okončanje se može čekati godinama.

Evropski sud je pozvao svih 47 građanki i građana u čije ime je zahtev podnet da najkasnije do 28. maja 2025. godine podnesu zvanične predstavke protiv Republike Srbije. Ukoliko Sud odluči da je došlo do povrede njihovih prava, takav postupak bi mogao rezultirati presudom kojom se potvrđuju činjenice o odgovornosti države.