Zdravlje građana je javni interes

Da li ste znali da uživanje u muzici na putu do posla može da vam ugrozi zdravlje? Problem je u slušalicama ( i kablovima), tj. u ftalatima koje one mogu da sadrže.

Organizacija ALHem (Alternativa za bezbednije hemikalije) detektovala je prisustvo ftalata u velikom broju proizvoda koji se koriste u svakodnevnom životu koji su dostupni na tržištu Srbije. Reč je o supstancama koje dokazano imaju toksične efekte na plodnost i plod, a neke od njih mogu dovesti i do poremećaja rada endokrinog sistema. 

Ftalati su pronađeni i u drugoj električnoj i elektronskoj opremi, ali i u mnogim drugim proizvodima, uključujući one svakodnevno koriste deca, poput školskih rančeva, dečjih kabanica, torbica za devojčice… U jednoj dečjoj kabanici pronađena je 500 puta veća koncentracija ftalata od dozvoljene.

 

Institucionalne promene

Kao odgovor na zagovaračku kampanju ALHema Ministarstvo za zaštitu životne sredine je još 2020. usvojilo zabranu ftalata u potrošačkim proizvodima, a udruženje je nastavilo da prati primenu propisa. Dve godine posle zabrane, ALHem je u kontroli tržišta testirao 40 uzoraka robe. Ftalati su pronađeni u 60 odsto testiranih predmeta. Propis se, dakle, ne primenjuju. 

U oktobru 2024. ALHem je podneo i novu inicijativu nadležnom ministarstvu za ograničavanje prisustva četiri toksična ftalata i u elektronskoj i električnoj opremi, kako je to već urađeno u zemljama Evropske unije.

Nova generacija

ALHem je odlučio da posebnu pažnju posveti radu s mladima, kao s generacijom koja će doneti promene i na planu brige za javno zdravlje i zaštitu životne sredine.

“Nismo se nadali tolikom broju mladih koji su zainteresovani za ovu temu. Oni žele da nauče nešto novo, a mi u njima vidimo saveznike i saradnike za dalji rad”, kaže Jasminka Ranđelović iz ALHema.

ALHem je…

АLHem okuplja stručnjake i već 12 godina se bavi problematikom bezbednosti hemikalija. Jedina su organizacija u Srbiji, ali i regionu, koja se zalaže za smanjenje rizika od hemikalija. Aktivni su u međunarodoj i evropskim mrežama srodnih organizacija.

“Naša ekspertiza i profesionalna odgovornost nam ne dozvoljavaju da odustanemo od naše misije. Naš rad u evropskoj mreži doprinosi i bržim promenama u Srbiji jer kada se u okvirima Evropske unije donese neka regulativa, mnogo brže se usvoji i kod nas”, objašnjava Jasminka Ranđelović.

Aktivni su i u edukaciji novinara, u cilju  korektnog izveštavanja o temi hemikalija. Saveznike traže i u privredi, koju obaveštaju o izmenama regulative u Srbiji i EU i pomažu joj da se bolje prilagodi tržištu.

Mali savet za kraj

Pošto su proizvodi koji sadrže ftalate i dalje prisutni na tržištu, ALHem apeluje na građane da izbegavaju proizvode od mekane PVC plastike, koji imaju oznaku za recikažu s brojem 3, te da se opredeljuju za proizvode koji imaju eko-oznake, kao što je EU Ecolabel.