Sledeće nedelje počinje POINT – najveća konferencija o političkoj odgovornosti u regionu

Šesta, po redu, POINT konferencija održava se u Sarajevu od 24. do 28. maja u Art kinu Kriterion, koja će se kroz preko 20 panel diskusija i prezentacija baviti najaktuelnijim svetskim i regionalnim temama kao što su izbori u SAD-u, Brexit, lažne vesti, ali i izazovima poput borbe protiv nasilnog ekstremizma online, internet uznemiravanja, zaštite privatnosti i mnogih drugih.

POINT 6.0 najveća je konferencija ovog tipa u regionu i okupiće predstavnike organizacija civilnog društva i aktiviste iz regiona istočne i jugoistočne Evrope, Bliskog istoka i severne Afrike, ali i drugih delova sveta, koji nove tehnologije koriste u zagovaranju odgovornog, transparentnog i sigurnog društva.

Kompletan program POINT 6.0 konferencije pogledajte ovde.

Kao i prethodnih godina među govornicima na konferenciji će se naći neki od vodećih stručnjaka iz oblasti kao što su vođenje političkih kampanja i političko komuniciranje, razvijanje i upotreba alata za zagovaranje otvorene vlasti, borba protiv nasilnog online ekstremizma i zaštita privatnosti, ali i brojni građanski aktivisti iz regiona i sveta koji zagovaraju odgovorno i sigurno društvo.

Tako će se na konferenciji između ostalog razgovarati i o tome “Kako osloboditi internet od uznemiravanja i povreda privatnosti”, a izlagačica na ovom panelu će biti Emma Holten, feministička aktivistkinja za ljudska prava iz Danske i urednica Friktion magazina.

Sa druge strane i online radikalni ekstremizam jedan je od izazova sa kojima se aktivisti hvataju u koštac širom sveta, pa će se njime baviti i posebna panel diskusija u kojoj će učestvovati Omar Ashour, viši predavač bezbednosno-vojnih studija i Bliskoistočne politike na Univerzitetu Exeter, bivši viši savetnik UN-a i stalni saradnik medija uključujući BBC, Al-Jazeera, Sky News, CNN i mnoge druge; Omezzine Khelifa, aktivistinja iz Tunisa koja vodi “Mobdiun – Creative Youth”, neprofitnu organizaciju koja promoviše inkluziju mladih u društvo kroz umetnost, kulturu, sport i tehnologiju i Jelena Dukarić, voditeljica Vojvođanskog građanskog centra i aktivistinja u oblastima suočavanja sa prošlošću i tranzicione pravde.

U petak 26. maja, Scot Carpenter, izvršni direktor Google-ove kompanije Jigsaw će predstaviti alate, nastale u ovom inkubatoru, koji se hvata u koštac sa izazovima poput sprečavanja širenja online propagande, sprečavanja cenzure, digitalnih napada i nasilnog ekstremizma, ali i unapređenja transparentnosti i odgovornosti u društvu. “Jigsaw” je tehnološki inkubator u Googleovoj kompaniji Alphabet, nastao prošle godine iz platforme Google Ideas.

Jedan od panelista POINT 6.0 konferencije je i Thomas Borwick, glavni tehnološki direktor “Vote Leave” online kampanje za izlazak Velike Britanije iz EU, koji će učestvovati na panelu pod nazivom “Brexit, online kampanje i uticaj društvenih medija”. Sagovornica će mu biti Clare Llewellyn, istraživačica u Neuropolitics Research Lab školi društvenih i političkih nauka na Univerzitetu u Edinburghu, koja je u svom radu analizirala reakcije društvenih medija na Brexit.

Veliki interes sigurno će izazvati i veoma aktuelan i sadržajan panel “Lažne vesti i propaganda”, koji će se posebno osvrnuti i na neke od regionalno i globalno aktuelnih slučajeva širenja lažnih vesti.

O lažnim vestima će govoriti Alistair Shawcross, iz britanskog Legatum instituta,  autor publikacije pod nazivom “Činjenice kojima možemo verovati: Kako fact-checking učiniti boljim”; Goran Rizaov iz makedonske fondacije Metamorphosis, koji će govoriti o slučaju fabrike lažnih vesti iz Velesa; Saška Cvetkovska novinarka Nove TV koja radi na platformi  Mediapedia – bazi podataka o vlasništvu nad medijima u Makedoniji; Marko Dražić, urednik srpskog satiričnog web portala Njuz.net koji je u više navrata svojim satiričnim vestima uspeo “zbuniti” regionalnu, ali i svetsku javnost, te Marko Gregović osnivač socijalnog preduzeća Brodoto iz Hrvatske.

U nastavku konferencije će se govoriti o nedavno održanim predsedničkim izborima u Srbiji, ali i o američkim predsedničkim izborima na panelu pod nazivom “Izbori u SAD-u: Šta se desilo i zašto”.

Na ovoj panel diskusiji Dejan Vinković iz Oraclum-a, britansko-hrvatskog start up-a sa sedištem u Cambridgeu, predstaviće metodu putem koje su vršili predikciju rezultata predsedničkih izbora u SAD-u i bili gotovo jedini koji su predvideli pobedu Donalda Trumpa. Drugi uvodničar na ovoj panel diskusiji će biti Julius van de Laar, nemački stručnjak za digitalnu medijsku strategiju i komunikacije, a koji je između ostalog radio i u predsedničkoj kampanji Baraka Obame kao regionalni GOTV direktor u državi Ohio.

U okviru POINT 6.0 konferencije će biti održana i regionalna premijera muzičko-scenskog performansa “Dani pobune”, poznate ruske aktivističke skupine “Pussy Riot”, odnosno njihovog novog projekta “Pussy Riot Theatre”. Predstava će biti održana 26. maja u amfiteatru Doma mladih sa početkom u 20:30 sati.

POINT konferenciju organizuje mreža organizacija civilnog društva ActionSEE koju čine U.G. “Zašto ne” iz Sarajeva; CDT (Centar za demokratsku tranziciju) iz Crne Gore; CRTA (Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost) iz Srbije i Fondacija Metamorphosis iz Makedonije u saradnji sa NED-om (National Endowment for Democracy); BTD-om (The Balkan Trust for Democracy); mrežom TransparenCEE, TechSoupom i Ambasadom SAD-a u BiH.

POINT  nastoji da bude platforma za civilno društvo u korišćenju novih tehnologija – alat za edukaciju o korišćenju novih tehnologija i socijalnih mreža; forum za razmenu mišljenja i iskustava; inkubator za razvoj ideja, projekata i strategija; virtualno mesto za umrežavanje i informisanje svih socijalno svesnih korisnika interneta; kao i socijalna mreža za upoznavanje i traženje partnera i saradnika i izgradnju koalicija.